Poctivá zemědělská a komunální technika
česká výroba s tradicí od roku 1968

Historie

Kořeny výroby zemědělské dopravní přípojné techniky v Písečné je třeba hledat v obci Senice na Hané, kde již v roce 1894 byla založena Leopoldem Kašparem firma, jejíž základní výrobní program tvořily stroje na zpracování obilí. Výroba traktorových vleček byla v Senici na Hané zahájena roku 1942 panem Josefem Foglarem. Do Písečné se však výroba přesunula až roku 1968, kdy byla na základě rozhodnutí vlády v souladu s mezinárodní dohodou s Polskem zastavena výroba celulózy v závodě Olšanských papíren v Písečné u Jeseníku a tento objekt převzal senický závod k přestavbě na průmyslovou výrobu. Bylo rozhodnuto, že po potřebné rekonstrukci zde budou vyráběny jednoosé přívěsy typu PAJ 1 a zemědělské přívěsy, případně zemědělské návěsy.

K tomu účelu bylo potřeba upravit stávající výrobní plochy v prostoru bývalých vařáků a odvodňovacího stroje a rekonstruovat další objekty, jako např. chlorovnu a kyselárnu. Bylo třeba vybudovat i nové skladové a meziskladové plochy, protože linková výroba přívěsů je náročná na prostor. Dalším důležitým momentem bylo zajištění kvalifikovaných strojírenských pracovníků a přeškolení části pracovníků bývalé celulózky. I to se podařilo a počet pracovníků narůstal až na konečných více než 250 osob.

Postupně se rozbíhala výroba zemědělského přívěsu PzS 50 a P 73 S na tzv. hlavní výrobní lince v hale M1, zatímco v patře – z hlediska strojírenské výroby nezvyklém prostoru – byla kromě skladu tzv. kupovaných dílů umístěna pracoviště výroby a montáže modifikací jednoosého přívěsu PAJ 1. Vertikální doprava materiálu, polotovarů i hotových výrobků však nebyla příliš vhodná a později byla tato pracoviště přehodnocena. Pro potřeby skladování hutního materiálu byl vybudován venkovní zajeřábovaný sklad.

Rozšíření základního závodu o provoz 2 – Písečná a navýšení celkového počtu pracovníků obou provozů na 900 osob umožnilo zvýšit produkci výroby až na 10 000 přívěsů ročně. Jen provoz Písečná produkoval v roce 1979 výrobu zboží v hodnotě 110 159 tis Kč.

V roce 1975 byl předán do užívání čtyřpodlažní panelový dům s dvanácti b.j. Další byty byly získány v letech 1977 až 1980 a to zakoupením obytných domů. V roce 1985 pak byl dokončena stavba obytného domu OKAL s dalšími jedenácti byty.

Dalším z výrobků, které byly vyráběny v provozovně Písečná, byl přívěs pod označením P 38 Tr, tzv. Tradice, jehož výroba pokračovala dlouhá léta. Také přívěs A3 JS, což byl podvozek pro montáž skříňových a jiných nástaveb, byl v sortimentu výroby tohoto provozu. Byla zde také soustředěna komplexní výroba brzdových čelistí na nápravy BSS a také výroba točnicových kruhů pro vyráběné přívěsy a vyráběny další mnohé díly přívěsů.

Převodem majetku mezi odštěpným závodem Zemědělského nákupního a zásobovacího závodu Šumperk a BSS Senice na Hané byl 22. ledna 1976 získán skladový prostor v Hradci o výměře 1560 m2 užitkové plochy a po příslušné rekonstrukci byl upraven pro potřeby výroby plechových bočnic přívěsů, neboť od trendu dřívějších dřevěných bočnic bylo postupně upuštěno a do té doby tam byly vyráběny bočnice dřevěné.

V roce 1982 došlo k dohodě mezi n.p. Brandýské strojírny a slévárny a podnikem Prefa Olomouc a na základě delimitační smlouvy byla bezúplatně převedena nevyužitá provozovna Prefy v Písečné na n.p.BSS. V tu dobu vznikala potřeba zajistit výrobní plochy pro žádanou výrobu nového typu automobilového sklápěcího návěsu NS 1. Stávající hala však nedostačovala technologickým potřebám montáže, a proto byla také využita jako lisovna a svařovna. Z toho důvodu byla připravena výstavba nové haly, na kterou navazovala lakovna.

V krátkém čase v roce 1983 byla nová hala uvedena do provozu a výroba návěsů NS 1 30.23.20 mohla být v říjnu téhož roku zahájena. Po čase byla tato výroba návěsů vrácena zpět do závodu v Senici na Hané a objekty byly využity pro výrobu a montáž nástaveb na automobily Tatra 815 a LIAZ 100.020, které se zde finalizovaly. Jistou dobu zde probíhala i výroba kontejnerových návěsů NK 24.20.18 a návěsů NS 2. V roce 1988 zde bylo pro tuto výrobu určeno 44 pracovníků a v kooperaci celého závodu vyrobeno cca 500 nástaveb vozů LIAZ a TATRA a cca 250 sklápěcích návěsů NS 2.

Následně došlo k reorganizaci v řízení podniku a stávajících závodů. Dosud odloučený provoz Písečná byl dnem 29.11.1984 zřízen jako samostatný závod 3 v rámci podniku BSS. Závod řídil tři provozy a to základní provoz 1 v Písečné, provoz 2 v Písečné u nádraží (bývalá Prefa) a provoz 3 v Hradci.

Po roce 1990 dochází k privatizaci závodu v Písečné a od roku 2005 tento výrobní závod vlastní WTC Písečná.

Martina Mičáková
asistentka pro prodej a marketing

Mobil: + 420 724 981 824
Tel.: + 420 584 403 102
E-mail: info@wtc-pisecna.eu

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.

Souhlasím